Komerční puch Vánoc

Je tu konec roku a blíží se další. To nám ten rok 2015 zase nějak rychle utekl! Na jeho konci slavíme Vánoce a proto mi v tento čas dovolte, drazí čtenářové Prasklé mušky, malé vánoční povídání a zamyšlení nad současným způsobem trávení těchto svátků. Vánoce jsou svátkem křesťanským a jsou oslavou narození Ježíše Krista. O tom je myšlenka těchto slavností.

Příběh o narození Ježíše připomíná tradiční výzdoba, kterou je ozdobený stromeček, rostliny, cukroví; na mnoha oknech můžeme spatřit hvězdu, která symbolizuje hvězdu betlémskou, která na obloze ohlašovala narození Ježíška. O tyto svátky se většina rodin schází, aby se společně poklonili narozenému Ježíškovi a určitou symboliku vidím i v dávání si dárků, které se objevují pod stromečkem.

Jaké jsou však vlastně Vánoce v současnosti? V poslední době jde jen o to, aby obchodníci vydělali co nejvíce peněz. Obchodní řetězce nám cpou vánoční věci už začátkem října, kdy už nabízejí předraženou výzdobu. Z reklam nám zelený mimozemšťan říká, že dárky vyřešíte jenom u něj. Čím dražší dárek, tím lepší. Současné Vánoce nebývají nic jiného než soutěž v rodině, kdo komu koupí dražší dárek. Bankovní instituce a jiné lichvářské společnosti nám z reklam říkají, abychom si na dárky půjčily a je smutné, že mnoho lidí se právě kvůli Vánocům silně zadluží. Pak přijdou problémy se splácením, ale to už nikoho nezajímá. Tato doba mi přijde jaksi zvrácená, pokud jde o slavení svátků v tomto duchu.

puchvanoc2

Dokonce i mnoho firem Ježíška nahradila americkým Santou Klausem. Vánoce přece nejsou o soutěžení mezi členy rodiny, kdo komu dá ten nejdražší dárek. To opravdu ne. Vzpomeňte na dobu, kdy jste byli dětmi a rodičům nebo komukoliv jinému z rodiny jste pod stromeček dali namalovaný obrázek, který potěšil a zahřál u srdíčka. Dle mého pohledu by Vánoce měly být klidnými svátky, kdy by rodiny měly využít volno pro setkávání a sdílení společného času. Tato společnost si bohužel často žádá, aby ti, co jsou v zaměstnaneckém procesu, byli v zaměstnání od rána do večera, takže už pak nezbývá moc času na setkávání se s blízkými.

Nejde o to dát druhému co nejdražší dárek, ale o vzpomínku na něj a také o to, že víte, že existuje. To je to podstatné. Není třeba svým blízkým kupovat drahé dárky. Někdy ten největší dárek k Vánocům může být jen objetí a nebo nějaká maličkost, která potěší. Rád bych věděl, jak na oslavu Vánoc v současné době pohlížíte vy, drazí čtenáři a jak si představujete ideální Vánoce. Můžete nám to napsat do komentáře k článku. Budu se těšit na vaše reakce!

Můj článek jsem převzal z Prasklé Mouchy: http://praskla-moucha.cz/komercni-puch-vanoc/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *